Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Falu kommun
Kontaktcenter (inklusive växel och reception)
Kontaktcenter@falun.se
Telefon: 023-830 00

Publicerad 2018-03-06

Obligatorisk lovskola

För elever i åk 8 och 9 som riskerar att inte få behörighet till ett nationellt yrkesprogram erbjuds lovskola i två veckor under juni månad

Från januari 2018 är det obligatoriskt för en huvudman att erbjuda lovskola för elever i åk 8 och 9 som riskerar att inte bli behöriga till ett nationellt yrkesprogram på gymnasiet. Om eleven tackar ja till erbjudandet är det obligatoriskt att fullfölja lovskolan. Lovskolan kommer att omfatta 50 timmar och äga rum den 6-29 juni 2018. För elever i åk 9 ska prövning erbjudas. Läs mer om den obligatoriska lovskolan på Skolverkets hemsida.länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Sidan uppdaterad 2018-03-06